Mesleki açıköğretim lisesi, açık meslek lisesi, açıktan mesleki lise. açık meslek lisesine kayıt nasıl yapılır, açık meslek lisesi kayıt tarihleri, açık meslek lisesinden nasıl mezun olunur?, açık meslek lisesi mezunu üniversiteye girebilir mi?, lise mezunları da açık meslek lisesi okuyabilir mi?, açık meslek lisesinden kaç yılda mezun olunur?

      Mesleki açık liseler, Meb eğitim teknolojileri genel müdürlüğüne bağlı yaygın eğitim kurumudur. uzaktan ve yüz yüze eğitim verir. ilköğretim mezunu olanlar, liseden ayrılanlar, liseden mezun olanlar, lisede okuma hakkını kaybedenler, meslek lisesi okumak isteyip de zamanında okuma şansı bulamayanlar, meslek değiştirmek isteyenler, bir kaç mesleğim olsun diyenler, hem lise diplomam olsun hem de meslek sahibi olayım diyenler, hafta sonlarını değerlendirirken bir de meslek lisesi bitirmek isteyenler, yaşı ilerlemiş olup da okul koridorunda dolaşmayı, öğrenciliği özleyenler, Mesleki açıköğretim lisesi tam size göre on numara bir kurum.

yapacağınız işlemler

 1-Önce hangi meslek alanında okumak istediğinizi belirliyorsunuz. Alanlar ve dallar hakkında bilgi için sitemizin alanlar ve dallar başlığinı okuyup bilgilenebilirsiniz.

2-sonra alanlara göre kayıt yapan okulu buluyorsunuz. aşağıda bunu nasıl bulacağınızı göstereceğiz. kayıt tarihlerini yine ilgili linklerden öğreniyorsunuz.

3- kayıt için öğrenim belgesi, banka dekontu, kimlik fotokopisi, fotoğraf gerekli

4- kayıt yaptırdıktan sonra her dönem sınava giriyorsunuz kültür derslerinden. yüzyüze eğitim alıyorsunuz kayıtlı olduğunuz okuldan.

5- hiç lise okumadıysanız sekiz dönem(4 yıl) sonra mezun oluyorsunuz, derslerden başarılı olmak kaydıyla.

6-lise mezunu iseniz 4 dönem (2 yıl) sonra mezunsunuz, başarılı olmak kaydıyla.

7- başarılı olmak için her dersten test usulü çıkan 20 sorunun 9 tanesini doğru cevaplmanız yeterli, diğer 11 ini yanlış da yapsanız 45 alıp geçiyorsunuz. yüz yüze dersleri okul sınav yapar. onlardan da başarılı olduysanız diplomanız en geç iki ay sonra elinizde, mezun olduğunuza dair belge lazımsa dilekçe ile bir iki gün içinde hazır.

 mesleği olmayan, mesleğini değiştirmek isteyen, ikinci bir mesleğe merakı olan, liseyi bitirmiş üniversiteyi kazanamamış olan herkese mesleki açıköğretim lisesini şiddetle tavsiye ederiz. meslek edinmede, hem de istediğin mesleği edinmede çok önemli bir fırsat. hoş kalın meslekli kalın.

mesleki açıköğretim lisesi

alana göre kayıt yapan okullar

sınvlar,kayıt ve yeni kayıt tarihleri

1 Yorum

  1. ayşenur deveci

    mrb ben önlisans terkim meslek lisesini okumayı çok istedim ama ailem izin vermemişti şimdi böyle bir şey oldğunu duydum çok sevindim ama olmuyormuş önlisans terk olduğu için bunun bi oluru yok mu lütfen cvp yazın.
    elbette mümkün. lise diplomanızla açık meslek lisesinin hangi bölümünü istiyorsanız. o bölüme kayıt yaptırıyorsunuz. yüzyüze eğitimi bitirdiğinizde diplomanızı alırsınız.

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.
Eğitim ve Ögretim Okullar