liselerde ve meslek liselerinde ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavları,liselerde bütünleme, not yükseltme, telafi sınavı, liselerde ders kurtarma sınavı, liselerde sınıf geçmenin yolları

Ortalama Yükseltme sınavları 2012 18 haziran/06 temmuz 2012 tarihleri arasında yapılacaktır.

bu yazımızda sizlere ortalama yükseltme sınavlarının getirdiği fırsatları anlatacağız. öncelikle bu sınav için bazı tanımlamalar yapalım.

1. ortalama yükseltme sınavları senede iki defa yapılıyor. haziran sonu ve eylül başı.

son üç yıla kadar yılda bir defa haziran sonunda karnelerden bir hafta sonra yapılırdı.bir daha da yapılmazdı.kalan kalır, geçen geçer, sorumlu geçilen dersler bir sonraki yılın şubat ayındaki sorumluluk sınavına kalırdı.amaç yıl içinde kurtarılmayan zayıf dersler için bir kurtarma şansı tanımak. bu ortalama yükseltme sınavı üç yıldır eylül ayındaki sorumluluk sınavları ile birlikte yıl içinde ikinci kez yapılır oldu. Yani karneyi elinize aldınız ,3,5,6 ya da 4 zayıf var ve ortalamanız çok düşük diyelim. sınıfta kalmış görünürsünüz. ama karneyi aldığınız gün itibariyle öyle. oysa önünüzde iki ortalama yükseltme sınavları var ve siz azimli ve kararlı iseniz tüm zayıflarınızı bu sınavlarda verip bir üst sınıfa geçebilirsiniz.

2- ortalama yükseltme sınavına girebilmeniz için velinizle birlikte sınıf rehber öğretmeninizin belirlediği tarihte ders seçimi yaptığınız başvuru dilekçesi vermeniz gerekir. Dilekçe hazırlamaya kalkmayın ve aramayın. öğretmeniniz okul idaresinin e-okuldan çıkardığı matbu dilekçeyi verecek.

3- ortalama yükseltme için seçeceğiniz ders sayısı dördü geçemez. Yani ortalamasını  yükseltmek gerektiğine inandığınız dört ders seçeceksiniz, az olabilir,dörtten fazla olamaz. ancak bazı öğrenciler mevzuyu anlamamaktan olsa gerek not ortalaması beş olan dersi seçebiliyor. yoksa seçmez.belli anlamamış. beşten daha yukarı not yok ki daha ne yükselecek. bunun yanında zayıf derslerinden hiç birini  seçmeyenler var. başarılı olamam düşüncesiyle. bunun da sakıncası diğer seçtiğin dersi yükseltsen bile not ortalaması ne kadar yükseleceğini iyi hesaplayamamak. sonuç arkadaşlar ortalama yükseltme sınavında ders seçimini; kendi isteğimizi, ders başarı durumumuzu, sınıf öğretmeninin görüşü, rehberlik servisinin önerisini harmanlayıp öyle karar vermeliyiz.

4. ilk ortalama yükseltme sınavı haziranın son haftası ile temmuz ayının ilk iki haftası içerisinde  yapılır. ikincisi ise eylül ayının ikinci haftası.

liselerde sınıf geçme

öğrenim hakkını tamamladı

ortalama yükseltme sınav tekrarı-eylül

karne bilgileri

takdir teşekkür nasıl alınır?

bu bilgilerden sonra size bir iki örnek anlatalım.

örnek lise 9. sınıf öğrencisi Mahmut olsun.

Mahmut karneyi aldı, yıl sonu notlarına baktı,11 zayıf gördü,sağ üst sütunda da sınıf tekrarı kutusunun işaretli olduğunu gördü.

1. ortalama yükseltme sınavına dört ders seçip girdi ve dördünden de 45 aldı. kaldı 7 zayıf.

2. ortalama yükseltme sınavlarına girdi eylül ayında ve dört dersten daha 45 aldı. zayıf sayısı kaldı 3.

son duruma bakılır. Eğer not ortalaması 2,5 olduysa doğrudan sınıf geçer,dil ve anlatım zayıfsa sadece ondan sorumlu geçer.

not ortalaması 2,5 ‘in altında kaldıysa üç dersten sorumlu geçer. Mahmut artık 10. sınıf öğrencisi.

örnek Mahmut’un arkadaşı Selim.

Karneyi aldı beş zayıf. morali bozuldu. herşeye boş verdi. ortalama yükseltme dilekçesi bile vermedi. sınavlara girmedi. okullar açıldığında Ömer’in 11 zayıfla nasıl 10. sınıfa geçtiğine şaşırıp bu işte bir torpil falan mı var diye düşüncelere dalıp gitti. evet torpil var, ortalama yükseltme sınav torpili. Herkes girsin herkes faydalansın. ümitsizlik yok, çaresizlik de.başarılar.

sorumluluk sınavları 2012 18 haziran/06 temmuz tarihleri arasında yapılacaktır.

Yılda üç defa yapılır, haziran sonu eylül başı. ortalama yükseltme sınav tarihleri ile aynı. bir de şubat tatili bitiminde. ikinci dönemin ilk haftası.

bir alt snıf ya da daha önceki sınıflara ait sorumlu dersleri temizlemek amacıyla yapılır.

son sınıf öğrencilerine bunlara ilaveten tek ders zayıfı olanlara, bir sınav daha yapılır. tek ders yüzünden mezuniyeti engellenmesin diye.

 

              

72 Yorum

 1. tşk ya benim 6 tane zayıfım war fizik tarih mat geo coğ dil anltm ben tarih coğ dil anlatım yazabilrmym dlekceye bide mat vb 4 olck yoksa dil anltm yazamzmıyız! ondn sorumlumu gecriz onun yerine bskamı yazırz fzk mesela anlatabldnmmi

 2. yazabilirsin.kolay gelsin

 3. ya bnm 6 zyıf geldi kağıtta sınf tekrarı yazıyordu bi ark 5 zayf wrdı ortalam ile gcti ben oys sınavnda 1 tane veya 2 atne wersm gcrmym ortalam ile? ortalamaymı bağlı yoksa 6 dan 3 zayfmı veermm lazım?? sormlumu gcrm 3le? yoksa

 4. arkadaşın ortalamayı tutturmuş. zayıf sayısı önemli değil. ortalamayı yükseltebileceğine inanıyorsan iki dersten gir ama tutmaz da üçten fazla zayıfın olursa sınıf tekrarına kalırsın. tavsiye zayıf dört dersten gir. veremezsen eylülde dir daha gir. istersen başarırsın. meslekli kal.

 5. şimdi ben 4 dersten girdm diylm 2 atane ve ya 1 tane wrdm ortalamaya göre gecrmym mesela tutsa arkine göre yoksa 3 zayıfmı wermm lazm?

 6. ortalama tutarsa zayıf sayısı önemlid değil geçersin.

 7. tm ya ben bide 4 destn geo seccm ilk dönm 0 dı 2ci dnm 1 di onu secrsm 3mü ypmm lazım gcmm içn geoyu ortalama sınvnda?

 8. yılsonu bir olduğu için 45 alman yeterli. 0-0 yılsonu 0 olursa en az 55 almalıydın.

 9. benm yıl sonu 45.21 fln bura 50 olncamıgecyorm kac ders wermm lazım bide derslern ortalamalrına göre scsm daha iyimi olur kaldığm

 10. yılsonu ağırlrklı ortalaman 2,5 olunca geçersin. zayıf sayın da 9. sınıf öğrencisi isen üç ve daha az zayıfın olursa sorumlu geçersin.

 11. ya benm 6 zayıfım var lise 4 üm hocalar son sene diye acımayp bıraktılar haftaya sınavlara calısyrm harır harır veremezsem eylülde kesin olacakmı tekrar ortalama yükseltme? kimisi belli olmaz diyoda..

 12. bn 9. sınıf eml öğrencisiyim dil ve anlatım yıl sonu notum 2 ortlma yükseltme sınavına gircem .arkadaşlarıma notum düşermi die sordum düşmez dediler 2+1=3/2= 1.5den 2 olurmuş yine doğrumu?

 13. yılsonu başarı notunu elbette etkiler. yükselme varsa düşme de var. sadece geçtiğin dersten zayıf da alsan kalmazsın. ama ortalaman düşebilir.

 14. sen çalışmana bak. son sınıfsın, tek dersin kalırsa, tek ders sınavı da yapılır, onu kaçırma. eylüldeki sınava gelince üç yıldır yapılıyor, iyimser olmak lazım, yine yapılır. ama sen yine de harıl harıl çalış. başarılar. yıllar sonra seni bırakan öğretmenlerine(yanlış oldu, sen öyle düşünüyorsun, hiç bir öğretmen öğrencisini bırakmak istemez) teşekkür etme ihtimalin yüksek.

 15. bnm yaptığım işlem doğrumu??

 16. doğru. yeter ki notun yükselsin.

 17. mesela notum 50 40 aldım 50+40 =90/2 =45 bu sistemlemi hesaplanıyor?

 18. selam benim 9. sınıftan biyoloji var sorumlu 10. sınıftan mat geo ingilizce tarih psikoloji war 11. sınıfta hiç yok 12 ye doğrudan geçtim bu hafta biyolojiyi vermeyi düşünüyorum verirsem 5 tane sorumlu kalacak mezun olabilir miyim acaba bu derslerin hepsini vermek cok zor (düz liseyim)

 19. yanlışın var. dikkatle incele 10.sınıfta ya ortalama ile geçmişsin sorumluluğun yok. aksi takdirde 5 zayıfla 11. sınıfa geçemezdin. şayet 5 zayıfla sınıf geçtiysen ortalama ile geçmişsindir. sorumluluğun olmaz.araştır.hoşca kal. meslekli kal.

 20. admin direk 45 aldmmı geciyn demi o dersten yoksa ortalamaya göremi geciyon o dersn ortalamsına göremi topuyon bölüyn cıkn soncmu olıyo mesela benm coğ 25 den 1 oys sınvndn 45 alırsm o dersi gecrmiyim

 21. bir dersten ortalama yükseltmeden 45 alırsan geçersin. ancak yılsonu ortalaması – 0 -olan ders varsa ondan 55 almak zorundasın.

 22. 2 keremi yapılıyor bu sınav

 23. son üç yıldır, eylülde sorumluluk sınavı ile birlikte yapılıyor.

 24. bşey sölücem bu ortalama yükseltme sınavların 2011 yılında eylül ayındada yapılacağı kesinmi?

 25. ya bn mat dil anltm tarh coğ gircmde nerlrdn hngi konlrdan ckck bilmym bilysn sölrmsn ltfen admn?

 26. yıl içinde işlediğiniz müfredat proğramından çıkar. sorular neler diye merak ediyorsan, cevabı sınav kağıdı önüne konuncaya kadar bilemezsin ve bulamazsın. arama, çalışmaya devam. başarılar

 27. son üç yıldır yapıldığı düşünülürse, aksine bir açıklama da olmadığına göre yapılacağı kanaatindeyiz. ancak 2011 eylül ayında ortalama yükseltme yapılacak diye lütfen rahat davranmayalım, zayıfları temizleyelim. hoş kalın, meslekli kalın.

 28. bütün kitaptan cıkmaz demi son işlediğimiz yere kadar bide önemli yerlerdn

 29. evet. önemli yerlerden.

 30. tmya bn simdi dil anltıma grdm dielm 1 aldm ilk sınvda 2cisnde 45 alsm onu direk gcrmym yoksa o iki sınavn ortalamsına göremi gcyn

 31. 17 haziranda aldığın karnedeki yılsonu ortalaman sıfır olmayan bir dersten bir kere 45 aldın mı geçersin. ister ilkinde istersen ikincisinde al. hoşca kal.

 32. eyw saol. ya hep klasikmi oluyo sınvlar

 33. slm arkadaşlar ben 10.sınıf ögrencisiyim benim 4 zayıfım vardı ve okul sonu sınavlara girdim 1 tanesini kurtarabildim kaldı 3 şimdi sorumlu mu geçiyorum yada kalıyormuyum(anadolu lisesinde okumaktayım)

 34. ortalamam 51…

 35. benım 5 dersten sorumlulugum var ortalama 2.5 tutarsa sorumluluk olmadan gecıyormuyum yoksa sorumlu mu gecıyorum bi yardı edersenız sevınırm.

 36. anadolu değil ve dediğin gibi ortalaman 2,5 olursa zayıf sayısının bir önemi yok bir üst sınıfa geçersin.

 37. 10. sınıfı üç zayıfla geçemezsin. en fazla iki zayıfla geçersin ya da ortalamayı tutturursun kaç zayıf olursa olsun geçersin.

 38. ya şimdi zayıf olan dersin sınavına girdim sınavda 70 aldım karneye ortalama olarak yetmişmi qeçyo nasıl olyo anlamıyorum ya ?

 39. yılsonu notu + yetmiş bölü iki = ortalama

  örnek: 1+4/2=2,5 dan 3

 40. adminim ben 10.sınıf anadolu lisesi öğrencisiyim 3 tane zayıfım var ortalamam 2,67 ortalama yükseltme sınavlarına girdim ama pek umudum yok…Eylülde acılırsa 1 tane verirsem sorumlumu olarak geciyorum..

 41. evet. sorumlu geçersiniz.

 42. benım 5 dersten sorumlulugum var ortalama 2.5 tutarsa sorumluluk olmadan gecıyormuyum yoksa sorumlu mu gecıyorum bi yardı edersenız sevınırm 2. defa yazmak zorunda kaldım

 43. 2,5 olursa sorumsuz geçersin dil ve anlatım hariç. anadolu isen 3.00 olmalı.

 44. ya ben 4 derstn grdm ilk sınwda mat cğ dil anl tarih tarih coğ werdm mesela 2ci sınwda o zaıf olan dersleri scsm olurmu 4 ders scmsm

 45. tabi ki seçme. enfazla dört seçersin. zayıf olanları seç sorumluluktan kurtul.

 46. ben 9.sınıf öğrencisiyim ve 5 zayıf getirdim. haziranda 5 dersten 3 tanesini seçtim ve birinden geçtim. eylülde 4 ders seçtim matematik geometri tarih biyoloji. bu 4 dersten birinden geçersem bi üst sınıfa geçebilirmiyim?

 47. evet sorumlu geçersiniz

 48. teşekkürler (:

 49. ben 9. sınıfta matamatikten sorumlu gectım sımdı 10. sınıftayım 5 tane zayıf geldi ben yarın sınavlarda ortalama yükseltme olarak mı girecem yoksa sorumluluk olarak mı?

 50. ortalama yükseltme.başarılar.

 51. ya ilk ortalama yükseltme sınavındaki soruların aynısımı çıkcak eylüldede

 52. tıpatıp aynısı mı kim bilir? ama müfredat tıpatıp aynı.

 53. evin bingölballı

  ben 12. sınıfım. 4 tane alttan dersim var 2si 10.sınıftan mat ve geo 2side 11.sınıftan mat geo gene. ben bunları veremedim . şubatta tekrar olucak sınav peki ben veremezsem tekrar üniversite sınavınada giricem kazandım diyelim ama haziranda girdiğimde gene kazanamazsam ne olucak.. yani ne kadar vaktim oluyo verebilmek için. ? üniversiteye gidemicem böyle bişey olursa.

 54. hiç sınıf tekrarınız yoksa iki yıl daha. varsa bir yıl daha.

 55. ben lise son sınıf, iki dersten girdim birini verdim mtmtk sorumlu tek sınav hakkım varmı, ek yerleştirmelere kaldım kazanırsam kayıt yaptıramazmıyım cevaplarsanız çok sevinicem.

 56. tek ders sınav hakkınız var.

 57. selamun aleykum ben 10,sınıfa gidiorum ve karnemde matematik,geometri ve dil anlatım var ( eşit ağırlık bölümüm ) ve yaz aylarında sınavlara girdim ve son oys sınavında dila anlatımdan 39 aldım ve 6 puandan sınıfda kalmış oluyorum sizce ne yapmalıyım okulların açılmasına 1 hafta kaldı

 58. onuncu sınıfı tekrardan başka şansınız yok gibi. yeni yılda başarılar.

 59. meraba ben 9 sınıf öğrencisiyim yıl sonu başarı puanm 1.90 6 zayıfm var sınvlara kaldm ilk snvda 4 dersten 1 ini geçtm edebiyat 2 sınvda 3 derse grdm tarih coğrfya biyoloji bundada tarih ve coğrafyadan 3 aldm yani 3 sınavı geçmiş oldum e okuldada geçtiğim derslerde sorumluluk kalktı yazıo yani ben geçmişmi oluyorum ve benim karnede 6 zayıf var ama e okulda 8 gözüküyo bi etkisi olurmu ya çk korkuyorum

 60. yani şuan sınavlardan 3 tanesini gçtm karnede 6 zayıftan geçmiş oluyorum dmi :( çnkü 3 zayıfa düşüyo

 61. üç zayıfla geçersiniz.

 62. merhaba ben fatih ben şuanda meslek lisesi 11.sınıftayım benim 10 sınıftan meslek dersimden 1 tane sorumluluğum var.Bu senede aynı temel mesleki dersten sorumlu kaldığımız zaman ne oluyor.
  bu yılınkinden ortalama yükseltme sınavına girersiniz. geçen yılınkine ise şubatta sorumluluk sınavına girersiniz. problem yok.

 63. admin benim şöyle bir durum var ben şu an 10.sınıftayım, 9.sınıfta 3 tane zayıf ile geçtim mat kimya ve biyoloji kimyayı werdim ikisi kaldı ortalamam 49.33 oldu mat we biyoloji kaldı şimdi ben ortalama yükseltmeye mi giricem yoksa sorumluluk sınavına mı ?
  9.sınıf dersleri için sorumluluk sınavına gireceksiniz. 2012 sorumluluk sınavı ilk şubatta yapılacak kaçırma. tarihlerini okuldan öğren. başarılar.

 64. çok saol admin ortalamamın kaç olduğunu nasıl öğreneceğim?
  notları topla ders sayısına böl ortalama çıkar ortaya.

 65. onu biliyorum da ortalama yükseltmeden kimyadan 59 aldım onu nasıl not ortalamasına katıcam onu öğrenmek istiyorum——— bi de benim 2 tane sorumluluk war birisinden yüksek not alsam diğeri kalkar mı??

 66. hocam 12.sınıftayım bir halt ettim 9.sınıftan kalan matematikle geometri’yi veremedim
  ne yapmalıyım,üniv. işi yatar mı sence ?
  şubatta sorumluluk var, verebilirsin. olmadı haziranda var verebilirsin, olmadı ağustosta var veevilirsin, o da olmadı eylülde tek ders var verebilirsin. bütün bu fırsatlardan yararlanamazsan ancak o zaman üniversite yatar.

 67. merhba bbn 9 sınıf öğrencisiyim 8 tane zayıfım var bana bir yol gösterin allah aşkına sorumluluk sınavları nezaman haziran ağustos eylülde varmı
  önce sene sonuna kadar kurtarabildiklerini kurtar, sorduğun aylarda da sorumluluk sınavları var detaylı bilgiyi siteden bulabilirsiniz.

 68. ben imam hatipte okuyorum bestane zayıfım var okulu gecermıyım.
  ortalamayı tutturursanız. ya da ortalama yükseltme sınavlarında başarılı olursanız geçersiniz. başarılar

 69. Merhaba benim bur sorum olacak sizlere bilgi sahibi olan varsa cevaplarsa sevinirim ben liseyi 2001 yılında bitirdim yalniz lise 2 de coğrafya dersinden gecemedigim icin diplomami alamadim su an diplomami almak istiyorumbana nasil yardimci olursunuz.
  açık liseden alabilirsiniz.

 70. Acik liseye nasil basvurmam gerekiyor sadece cografya dersinden mi girecegim sinava yoksa bütün derslerden mi yada liseyi bitirdigim okula gidip oradan da bu dersten sinava girebilir miyim

 71. Acik liseye nasil basvurmam gerekiyor sadece cografya dersinden mi girecegim sinava yoksa bütün derslerden mi yada liseyi bitirdigim okula gidip oradan da bu dersten sinava girebilirmiyim

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.
Eğitim ve Ögretim Okullar